Pielęgnacja biżuterii
Dbanie o biżuterię jest zadaniem stosunkowo prostym i nie skomplikowanym, ale należy robić to systematycznie. Musimy też pamiętać, że nie zależnie od rodzaju biżuterii i z jakich metali szlachetnych jest wykonywana z czasem mogą pojawić się zabrudzenia.
Nasza biżuteria ma przecież cały czas kontakt ze skórą która chcąc nie chcąc wytwarza tłuszcz, pot i inne substancje chemiczne np. sól. Ważną kwestią jest też to jaki wpływ mają kosmetyki które stosujemy na biżuterię czyli kremy, balsamy, dezodoranty, perfumy itd. Ale spokojnie!
Nie oznacza to, że w celu ochrony biżuterii należy ograniczyć jej używanie – wręcz przeciwnie! Pierścionki, naszyjniki czy kolczyki leżące na półce również będą ciemniały, ponieważ na powierzchni metalu zachodzą procesy chemiczne. Utlenianie sprawia, że błyszcząca powierzchnia matowieje, a jej barwa zmienia się na ciemniejszą. W przypadku niektórych metali, np. srebra mówimy, że biżuteria śniedzieje. Proces ten przebiega szybciej, gdy ozdoby z tego metalu nie są noszone.
Czy można zapobiec ciemnieniu biżuterii?
Oprócz regularnego czyszczenia, można również spowolnić procesy utleniania się powierzchni. Wystarczy pilnować, aby nienoszona biżuteria była odpowiednio przechowywana np. w pudełeczku, szkatułce lub woreczku z miękkiego materiału. Dzięki temu biżuteria dłużej zachowa nieskazitelnie czystą, błyszczącą powierzchnię.
Jak czyścić biżuterię pozłacaną i posrebrzaną?
Przy biżuterii pozłacanej i posrebrzanej musisz pamiętać o zachowaniu większej ostrożności. W przypadku biżuterii pozłacanej i posrebrzanej zrezygnuj całkowicie z zanurzania w roztworach czyszczących. Ozdoby przecieraj miękką szmatką, lekko nasączoną środkiem czyszczącym. Postaraj się także robić to systematycznie. Nie zwlekaj do momentu, w którym na bransoletkach, kolczykach albo naszyjnikach pojawią się bardzo mocno widoczne zmatowienia i zaciemnienia.
Jakie preparaty stosować do czyszczenia biżuterii?
Istnieją dwie najpopularniejsze metody oczyszczania biżuterii. Pierwsza polega na zanurzeniu jej w roztworze sody oczyszczonej (można też przecierać ją szmatką nawilżoną takim roztworem).
Druga metoda, która faktycznie sprawdza się w wielu przypadkach, to zwykła pasta do zębów. Uważaj jednak, aby nie zawierała ona mikrogranulek, jak np. pasty wybielające.Niewątpliwie najpewniejszą i najbezpieczniejszą metodą oczyszczania jest zastosowanie specjalnych płynów do czyszczenia biżuterii. Nie tylko czyszczą one biżuterię złotą i srebrną, ale także przywracają jej połysk.
UWAGA! Pamiętaj, aby nigdy nie zanurzać w roztworze jednocześni ozdób srebrnych i złotych, aby w wyniku reakcji chemicznej nie zmieniły barwy.
Jak czyścić biżuterię ze złota i srebra?
Najważniejsze pytanie to: czy biżuteria zawiera dodatkowe ozdoby. Takie jak cyrkonie, kamienie naturalne czy inne kamienie lub emaliowanie. Zwłaszcza niektóre kamienie szlachetne lub półszlachetne mogą źle znosić intensywniejsze środki czyszczące.
Jeśli dana ozdoba wykonana jest w całości z jednego metalu, tak jak złota obrączka, można zanurzyć ją w całości w środku czyszczącym, a następnie wypolerować miękką szmatką. W żadnym razie, nawet w przypadku mocno zabrudzonych i ściemniałych ozdób, nie wolno sięgać po mleczka do czyszczenia, pasty albo proszki z mikro granulkami o ostrych krawędziach. Istnieje bowiem ryzyko zarysowania powierzchni.
W przypadku ozdób zawierających dodatkowe elementy, takie jak kamienie albo powierzchnie emaliowane, zdecydowanie zalecamy ręczne czyszczenie wyłącznie powierzchni metalu. Zamiast zanurzać pierścionek, kolczyki lub naszyjnik w roztworze czyszczącym, oczyść je szczoteczką o miękkim włosiu (do rąk lub do zębów), ewentualnie miękką szmatką. Nie szoruj, nie używaj ostrych gąbek. Nawet mocno zabrudzona biżuteria najczęściej da się oczyścić właśnie w ten sposób.
Jak dbać o biżuterię ze stali szlachetnej?
Tak jak w przypadku biżuterii srebrnej czy pozłacanej wymaga ona aby o nią odpowiednio dbać pomimo faktu, że stal szlachetna jest niezwykle odporna na uszkodzenia czy inne czynniki zewnętrzne.
Jeśli chodzi o bieżącą pielęgnację wystarczy regularnie przecierać je miękką, zwilżoną szmatką, a potem wycierać do sucha ręcznikiem papierowym. Jeżeli na biżuterii pojawiają się smugi, łatwo można usunąć je przemywając ją wodą z dodatkiem mydła. Czyszcząc biżuterię, trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby nie uszkodzić dodatkowych jej elementów czyli np. kamieni.
Jak czyścić biżuterię ze stali szlachetnej?
W takim przypadku należy sięgnąć po słaby roztwór octu bądź sody oczyszczonej, mydła lub delikatnego preparatu, przeznaczonego specjalnie do czyszczenia tego typu biżuterii. Jednym z domowych sposobów na czyszczenie stali jubilerskiej jest także użycie delikatnej pasty do mycia zębów. Biżuterię należy najpierw zwilżyć, po czym nałożyć na nią pastę i lekko potrzeć. W przypadku korzystania z sody oczyszczonej, niewielką jej ilość trzeba rozrobić z wodą, tworząc pastę, którą następnie poleruje się biżuterię.
By nie narażać stali chirurgicznej na zarysowanie, należy zrezygnować z szorstkich (np. drucianych) myjek – lepiej sprawdzi się miękka gąbka lub ściereczka. Po takim bardziej intensywnym czyszczeniu, ozdobę należy wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie osuszyć, najlepiej za pomocą ręcznika papierowego lub chusteczki higienicznej.
Biorąc pod uwagę wiele zalet, jakimi wyróżnia się stal, nie dziwi fakt, że coraz większą popularnością cieszy się biżuteria ze stali chirurgicznej. Czyszczenie jej, jak i codzienna pielęgnacja okazują się zaskakująco łatwe, a przy tym nieczasochłonne, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność tych ozdób. Choć stal jubilerska nie potrzebuje takiej pielęgnacji, jak metale szlachetne, m.in. złoto czy srebro, warto regularnie poświęcić jej chwilę uwagi i zapewnić wskazaną konserwację. Jeśli dołoży się do tego odpowiednie przechowywanie biżuterii – efekt gwarantowany. Wszystkie wspomniane wyżej sposoby bez wątpienia pomogą w przedłużeniu żywotności ozdób ze stali chirurgicznej i zachowaniu przez nią idealnego blasku przed wiele lat.
Co szkodzi biżuterii ze stali szlachetnej?
Mimo niesamowitej odporności na uszkodzenia i inne czynniki zewnętrzne, istnieją pewne substancje, które mogą szkodzić biżuterii ze stali chirurgicznej.
Zdecydowanie lepiej nie narażać jej na działanie detergentów, chlorowanej wody czy alkoholu. Warto wziąć to pod uwagę nosząc biżuterię na co dzień. Lepiej ściągnąć ozdoby, takiej jak pierścionki czy bransoletki, przed domowymi porządkami lub wypadem na basen, a kosmetyki zawierające alkohol rozprowadzać tak, by omijać ozdoby.
Jeśli mimo wszystko biżuteria ze stali chirurgicznej zetknie się z którąś z niekorzystnych dla niej substancji, powinno się ją jak najszybciej wyczyścić. Taka bieżąca konserwacja biżuterii ze stali szlachetnej pozwoli usunąć pozostałości po drażniący substancjach, zapobiegając tym samym niszczeniu biżuterii.
Jak przechowywać biżuterię ze stali szlachetnej?
Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, aby móc latami cieszyć się jej doskonałym wyglądem, jest właściwe przechowywanie. Tak jak w przypadku biżuterii pozłacanej i srebrnej sprawdzi się pudełeczko lub miękki woreczek do przechowywania.
Jak dbać o biżuterię z mosiądzu?
Przede wszystkim tak jak przy każdym innym rodzaju biżuterii staraj się unikać kontaktu z wodą i chemikaliami (wybielacz, perfumy, spray na owady, filtry przeciwsłoneczne itp.), ponieważ spowoduje to szybsze utlenianie się biżuterii z mosiądzu.
Jedną z najlepszy metod dbania o biżuterię z mosiądzu jest jej noszenie i dotykanie. Czy widziałeś kiedyś pomnik w parku, w którym często dotykana część jest znacznie jaśniejsza od reszty? To dlatego, że naturalne oleje/kwasy z naszej skóry pomagają zetrzeć i opóźnić powstawanie matowienia.
Jak przechowywać biżuterię z mosiądzu?
Kiedy biżuteria z mosiądzu nie jest używana przechowuj ją w pudełku lub woreczku z miękkiego materiału.
Jak czyścić biżuterie z mosiądzu?
Oczywiście niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z wodą i powietrzem, a od czasu do czasu będzie trzeba wyczyścić biżuterie z mosiądzu.
Jeśli chcesz wyczyścić pozłacany mosiądz, a nie mosiądz, proces jest w rzeczywistości bardzo prosty. Wszystko czego potrzebujesz to łagodne, naturalne mydło, trochę ciepłej wody i miękkiej ściereczki. Zacznij od zmieszania niewielkiej ilości naturalnego mydła z ciepłą wodą w misce. Następnie zanurz szmatkę w mieszance, a następnie przetrzyj nią pozłacaną mosiężną biżuterię. Powinno być widoczne to jak schodzi brud. Po przejściu przez całą powierzchnię spłucz mosiężną biżuterię czystą wodą. Wytrzyj miękką ściereczką i gotowe.
Jeśli pozłacany mosiądz jest szczególnie brudny lub zmatowiały, może być konieczne kilkukrotne powtórzenie tego procesu.
Podsumowanie
Poniżej przedstawiam Tobie w skrócie kilka wskazówek aby Twoja biżuteria jak najdłużej cieszyła się doskonałym wyglądem:
Jeśli twoja biżuteria jest zmatowiona w stopniu przekraczającym to, co może naprawić czyszczenie, pamiętaj nie wszystko stracone!
Możesz tchnąć nowe życie w swoją biżuterię, poddając ją ponownemu platerowaniu złotem.